Projektid      Kontakt      

Vee-elustiku

väärtuslike elupaikade kaitse
Galerii LIFE Happyriver

Jõeliste elupaikade ökoloogilise seisundi parandamine Alam-Pedja Natura 2000 alal- Laeva jõe alamjooksu loodusliku seisundi taastamine

LIFE12 NAT/EE/000871

Edukas LIFE projekt Happyfish sai vajaliku järje. Vanajõgede suudmete taasavamisega parandati oluliselt jõeliste elupaikade seisundit ja elustiku olukorda Peipsi-Võrtsjärve süsteemis ja Alam-Pedja looduskaitsealal. Esindusliku looduskaitseala idapoolses servas asub Laeva jõgi, mille alamjooksul on vesi juhitud looduslikust sängist kõrvale. Sellega on rikutud 5 kilomeetri ulatuses elustikule suure potentsiaaliga jõge. Projekti eesmärgiks on taasavada ühendused Laeva jõe ja Emajõe vahel ning tekitada uuesti oma loomulikus sängis voolava veega jõgi. Looduslikus seisundis jõgi oleks heaks elupaigaks mitmekesisele veeloomastikule, sealhulgas paljudele kaitsealustele liikidele. Taastekiks ulatuslikult koelmualasid ja avaneks erinevate elupaikade vaheline rändetee kaladele. 

Taaselustatud Laeva jõe avamine!

 

Käes on pidulik hetk - Laeva jõe taastamise tööd on lõpetatud ja aeg on seda tähistada! Kutsume kõiki 21. mail kogunema taastatud Laeva jõe äärde, et ühtlasi tähistada ka Natura 2000 päeva.

LIFE Happyriver

Kaevamistööd Aiu ja Älevi luhal lõpetatud!

 

Laeva jõe alamjooksu looduslik säng Aiu ja Älevi luhal on taastatud. Aja jooksul ummistunud lõikudest on setted eemaldatud ja ühendused Laeva jõe ja Emajõega taasloodud. Laeva jõgi jõuab Emajõkke läbi LIFE Happyfish projekti käigus taasavatud vanajõe - esimese kaevandi ja praeguse nimega Karisto oja. Kavamistööde järgsest olukorrast on ka droonivideod. 

Taastatud Laeva jõgi Älevi luhal

 

Tähtsaim etapp - Laeva jõe alamjooksu taasavamine - algas 2015. aastal. Jõelõik, mille nimeks hetkel on Karisto oja, koosnes üksikutest lühematest ja pikematest veesilmadest. Salvestasime Aiu luha ja Karisto oja õhust augustis, vahetult enne loodusliku sängi puhastamisega alustamist.

 

Kaevatud Laeva kanal lõikas ära mitmeid kauneid ja kalarikkaid jõelõike. Teineteisest 1,5 km kaugusel asuvad Aiu ja Älevi luht, vastavalt 5 ja 3 kilomeetri pikkuse Laeva jõe osaga.

Keskuse tutvustus
Eesti Loodushoiu Keskus on 2000. aastal asutatud ühing, mis tegeleb peamiselt sisevete kaitse ja kalastiku elutingimuste parandamisega.

Elupaikade kaitse
Allikad, jõed ja järved on meie ühine rikkus, mille suurim väärtus on nende looduslik seisund. Vee-elupaikasid hoides tagame puhta vee, liigirikka elustiku ja kauni looduse.

Tänased projektid
Praegu on käimas kaks suuremat projekti. LIFE Happyriver taastab Laeva jõe alamjooksu ja LIFE Springday keskendub unikaalsete nõrglubjaallikate kaitsele. Jätkuvad Emajõe latika rännete ja jõesilmu elupaikade uuringud

Kontaktandmed
Veski 4, Tartu 51005
Tel: (+372) 7 422 767
E-post:
Tel: (+372) 5176886

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

LIFE Happyriver

Jõeliste elupaikade ökoloogilise seisundi parandamine Alam-Pedja Natura 2000 alal- Laeva jõe alamjooksu loodusliku seisundi taastamine LIFE12 NAT/EE/000871 Edukas LIFE projekt Happyfish sai vajaliku järje Vanajõgede suudmete taasavamisega parandati oluliselt jõeliste elupaikade seisundit ja elustiku olukorda Peipsi-Võrtsjärve süsteemis ja Alam-Pedja looduskaitsealal

LIFE Happyriver

www.loodushoid.ee © 2017 Eesti Loodushoiu Keskus »