Projektid      Kontakt      

Vee-elustiku

väärtuslike elupaikade kaitse
pdf 2,5Mb) Ülevaade

Alam-Pedja vee-elupaikade mitmekesisuse taastamine  – Laeva jõe taaselustamine

LIFE12 NAT/EE/000871

 

Alam-Pedja looduskaitseala mitmekesisus ja esinduslikkus tugineb erinevate elupaikade olemasolul ning hea ökoloogilise seisundi saavutamisel ja hoidmisel. Oluline osa on mitmesugustel veekogudel, milledest üks- Laeva jõgi, oli veel hiljuti rikutud. Kunagi suubus Laeva jõgi Emajõkke Tallinna-Tartu maanteest ligi 5 kilomeetrit Võrtsjärve poole, möödunud sajandil rajatud kanaliga aga juhiti jõgi Emajõkke sirget kanalit pidi Kärevere sillast allpool. Voolava vee puudumise tõttu oli looduslik säng kohati täis settinud.

Projekti eesmärk oli taastada voolav vesi Laeva jõe looduslikus sängis ja taasühendada see Emajõega. Taastuv looklev jõgi suurendaks vee- ja ka maismaaliikidele vajalike elupaikade hulka ning tugevdaks populatsiooni oluliselt.

Projekti eesmärgid olid:

  • Puhastada setetest ja taastada 5 km pikkune looduslik Laeva jõe alamjooks;
  • Taastada hooldatavat luhta ja luhakoelmuid vähemalt 10 hektari ulatuses;
  • Tugevdada kaitsealuse tõugja populatsiooni Emajõe süsteemis, asustada 10 000 isendit;
  • Korraldada laste ja noorte õppelaagreid kokku 100 lapsele;
  • Viia läbi elupaiga taastamisega seotud uuringuid.

Projekti elluviimine aitas saavutada Alam-Pedja kaitseala eesmärke, suurendab kaitseala terviklikkust ning head ökoloogilist seisundit. Projekt oli oluline jätk projektile Happyfish ning kinnistab selle tulemusi.

 

Projekti eesmärgid täideti edukalt ja taastati rohkem elupaiku kui esialgu plaanitud. Taasavati ka teine jõelõik, kokku on nüüd looduslikus seisus 8 km jõge. Luhakoelmuid puhastati võsast kokku 13 hektarit. Noori tõugjaid asustati taaselustatud jõkke üle 12 000 isendi.

 

 

 

 

Keskuse tutvustus
Eesti Loodushoiu Keskus on 2000. aastal asutatud ühing, mis tegeleb peamiselt sisevete kaitse ja kalastiku elutingimuste parandamisega.

Elupaikade kaitse
Allikad, jõed ja järved on meie ühine rikkus, mille suurim väärtus on nende looduslik seisund. Vee-elupaikasid hoides tagame puhta vee, liigirikka elustiku ja kauni looduse.

Tänased tööd
2022. aasta septembris algas viieaastane projekt LIFE Baltic Sturgeon. Lõpule on jõudmas Pärnu jõestiku elupaikade taastamise tulemuslikkuse uuringud ja kalateede tõhususe uuringud. Käimas on Võsu jõe paisjärvede mõjude uuring.

Kontaktandmed
Veski 4, Tartu 51005
Tel: (+372) 7 422 767
E-post:
Tel: (+372) 5176886

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Ülevaade

Alam-Pedja vee-elupaikade mitmekesisuse taastamine – Laeva jõe taaselustamine LIFE12 NAT/EE/000871 Alam-Pedja looduskaitseala mitmekesisus ja esinduslikkus tugineb erinevate elupaikade olemasolul ning hea ökoloogilise seisundi saavutamisel ja hoidmisel Oluline osa on mitmesugustel veekogudel, milledest üks- Laeva jõgi, oli veel hiljuti rikutud

Ülevaade

www.loodushoid.ee © 2023 Eesti Loodushoiu Keskus »